مشاوره برای انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در خارج از کشور

انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در خارج از کشور را باید از زوایای مختلفی بررسی کرد. باید بدانید که انتظارتان از دانشگاه به عنوان یک مکان چیست ؟ باید شرایط مختلف دانشگاه­ها را به دقت بررسی کنید تا بتوانید یک انتخاب خوب و مناسب داشته باشید. در واقع انتخاب دانشگاه و یا حتی کشور مسیر زندگی شما را تعیین می­کند و تا حد بسیار زیادی در تمامی مراحل بعدی زندگی شما تاثیرگذار است. به همین دلیل به اعتقاد همه کارشناسان موسسه مپتا، مهم­ترین تصمیم در مسیر ادامه تحصیل در خارج از کشور، انتخاب محل تحصیل است. این تصمیم باید با دید باز و با مشورت افرادی که قبلا این کار را انجام داده­اند و به نوعی خود استرس این تصمیم بسیار مهم را کشیده­اند، گرفته شود. در ادامه برخی از عوامل مهم در انتخاب دانشگاه و محل ادامه تحصیل را برای شما شرح می دهیم. در صورتی که تمایل دارید در مورد انتخاب محل تحصیل با ما مشاوره کنید همین الان با مپتاعلم تماس بگیرید تا وقت مشاوره برای شما تعیین شود.

اعتبار دانشگاه­های خارج از کشور

مساله ی مهمی به نام اعتبار جهانی دانشگاه در انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در خارج از کشور، وجود دارد. هر ساله تعداد زیادی موسسه معتبر در سطح دنیا، لیستی از تمامی دانشگاه های دنیا تهیه می­کند و تازه بعد از تهیه این لیست، کار اصلی آنها شروع شده و اقدام به تهیه ویژگی­هایی برای بررسی اعتبار آنها می­کنند. این ویژگی ها هر ساله در حال تغییر است اما تعدادی از آنها که معمولا در هر سال بررسی می شوند عبارت اند از : آمارهای تجربی، کیفیت و مدارک تحصیلی اساتید دانشگاه­ها، بورس هایی که از طرف دانشگاه به دانشجویان داده می­شود، تعداد دانشجویانی که در هر سال توسط دانشگاه پذیرش می­شوند ( این آمار شامل دانشجویان خارجی و داخلی آن کشور می­باشد. )، امکانات دانشگاهی و تحقیقاتی برای دانشجویان و. . . . با در نظر گرفتن کیفیت دانشگاه و رتبه دانشگاه در معیار QS می­توانید متوجه شوید که انتخاب خوبی داشته­اید یا خیر ؟ البته لازم به ذکر است که بعضی دانشگاه­ها از رنک جهانی خوبی برخوردار هستند اما به دلایل مختلفی ( سیاسی و. . . ) از نظر وزارت علوم ایران معتبر نیستند. پس اگر قصد بازگشت به ایران را بعد از اتمام تحصیل دارید، باید دقت کنید که حتما دانشگاهی انتخاب کنید که مورد تائید وزارت علوم باشد. وزارت علوم هر سال لیست دانشگاه­های مورد تائیدش را منتشر می کند و امکان دارد دانشگاهی که سال گذشته در لیست بوده، سال بعد از اعتبار ساقط شده باشد.
 

شرایط محیطی دانشگاه برای تحصیل در خارج از کشور

در انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در خارج از کشور باید شرایط محیطی دانشگاه را بررسی کرد شاید در ابتدا بررسی این موضوع غیر مفید تلقی شود، اما در اصل بسیار مهم و مفید است. این شرایط شامل آب و هوا، شرایط اقلیمی و وسعت آن ناحیه است. در میان بعضی از کسانی که توانسته اند برای تحصیل در خارج از دانشگاهی پذیرش بگیرند، دیده شده است که به دلیل این که توان تحمل آب و هوای آن کشور و منطقه را نداشتند، مجبور به بازگشت به خانه اول شده­اند. در بعضی موارد هم دیده شده، شخص در دانشگاهی پذیرش کسب کرده که در شهر کوچکی واقع شده است و چون فرد در ایران در شهر های بزرگ زندگی کرده، تحمل زندگی در آنجا را ندارد. همین امر سبب شده تا دچار افسردگی شود و به ایران بازگردد. بسیاری از دانشجویان پس از زحمت زیاد موفق به اخذ فاند از دانشگاه­هایی می شوند که بعد از شروع به تحصیل در آنجا از کار خود پشیمان و اقدام به بازگشت میکنند. بنا به آمار ارائه شده توسط دانشگاه آلبرتا، 17% دانشجویان دکتری آن دانشگاه در سال اول تحصیل به علت شرایط اقلیمی از ادامه تحصیل منصرف می شوند.

امکانات دانشگاه­های خارج از کشور

در انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در خارج از کشور باید امکانات دانشگاه را بررسی کنید. خوابگاه می تواند یکی از این امکانات باشد. بررسی این که آیا خوابگاه در اختیار شما قرار می گیرد؟ اگر پاسخ مثبت است، خوابگاه دارای چه شرایطی می باشد و چه امکاناتی دارد. پس بررسی شرایط محیطی دانشگاه امری لازم و ضروری است.
·        مدت زمان تحصیل در هر مقطع برای تحصیل در خارج از کشور
اگر برای شما مهم است در دانشگاهی تحصیل کنید که در کوتاه­ترین زمان بهترین نتیجه را بگیرید، باید دنبال دانشگاه­هایی باشد که مقاطع تحصیلی را در مدت زمان کمتری ارائه می­دهند. این علاوه بر صرفه جویی در وقت، باعث صرفه جویی ارزی نیز می­شود. پس امری مهم در انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در خارج از کشور است. برای مثال دوره دکتری مهندسی در انگلستان 3 سال است در حالی که این دوره در امریکا تا 5 سال نیز طول می­کشد.
·        شرایط پذیرش دانشگاه­های خارج از کشور
تحصیل در برخی کشورها همراه با آزمون ورودی آن کشور است و شما در صورت کسب نمره لازم قادر به تحصیل در آن کشور هستید، البته کنکور، بیشتر برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی ، آن هم در بعضی کشورها برگزار می شود. بهتر است در انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در خارج از کشور این موضوع را بررسی کنید تا دچار سردرگمی و مشکلات نشوید.
 

بورسیه تحصیلی و خدمات دانشگاه برای تحصیل در خارج از کشور

باید بررسی کنید که دانشگاه منتخب شما بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی می­دهد یا خیر. برای خیلی از افراد این مسئله می تواند مهم باشد و منطقی هم این است که اگر شرایط بورسیه را دارید، دانشگاه­هایی را انتخاب کنید که هزینه کمتری بپردازید یا اصلا هزینه نپردازید. اگر دانشگاه شرایط بورسیه را برای دانشجویان فراهم کند، اطلاع از مدارکی که برای اخذ بورسیه لازم است و اطلاع از زمان اقدام برای اخذ بورسیه نیز گام بعدی است که باید انجام دهید. در آخر هم باید دانشگاهی انتخاب کنید که خدمات خوبی به دانشجویان می­دهد. بعضی از دانشگاه ها کارت­هایی به دانشجویان می­دهند که دانشجو با ارائه آنها می تواند از تخفیف هزینه­های حمل­ و نقل، غذا، استفاده از باشگاه­های ورزشی و سالن­های استخر و. . . بهره­مند شوند. پس در انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در خارج از کشور باید این مسئله را نیز در نظر بگیرید.
 
می توان مرغوبیت یک دانشگاه را از میزان سرمایه­گذاری و اهمیت یک کشور برای آن دانشگاه بررسی کرد. تجربه نشان داده که اکثر دانشگاه­هایی که در رتبه­های برتر جهانی هستند، توسط دولت­هایی اداره می شوند که به پیشرفت علم و دانش اهمیت زیادی می­دهند و اصولا توسعه ­یافته نامیده می­شوند. انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در خارج از کشور باید به گونه ای صورت پذیرد که تمامی موارد ذکر شده رعایت شود تا متقاضی بتواند تحصیل خود را تضمین کرده و به اهداف بلند مدت خود برسد.
کارشناسان موسسه مپتااستادی با سالها سابقه کار با طیف وسیعی از مشتریان با شرایط و روحیات مختلف، آماده راهنمایی شما مشتریان هزیز هستند. ما در موسسه با بسیاری از دانشگاه های معتبر در بسیاری از کشور های دنیا سابقه همکاری داشته و داریم. برای بهره مندی از مشاوره رایگان کارشناسان موسسه لطفا فرم مصاحبه آنلاین را پر کرده و با کارشناسان موسسه تماس بگیرید.