اتریش کشوری با جمعیت کلی 8/5 میلیون نفر و مساحت 83800 کیلو متر و با تراکم جمعیت 100 نفر در هر کیلو متر مربع می باشد. متوسط دما در فصل تابستان بین 20 تا 35 درجه سانتی گراد است. سردی هوا در زمستان ها به 15- درجه می رسد اما به طور متوسط بالغ بر 4- درجه سانتی گراد است. اتریش کشوری سر سبز و زیبا در اروپا می باشد که مهد موسیقی دنیا محسوب می گردد. پایتخت آن وین می باشد. زبان رسمی این کشور آلمانی است و اکثر مردم به زبان انگلیسی آشنایی دارند و واحد پول آن یورو می باشد. کشور اتریش بدلیل آثار باستانی و هنری خود از شهرت جهانی برخوردار است.
اتریش ۱۲اُمین کشور ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی است. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. با این حال در سال‌های اخیر خصوصی‌سازی باعث کاهش بخش دولتی در سطحی قابل مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده است. تحصیل در اتریش با توجه به سیاستهای اتخاذ شده توسط دولت، امکان تحصیل رایگان در اتریش برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است برای دانشجویان اروپایی رایگان و برای دانشجویان بین المللی دارای شهریه ناچیز در مقایسه با دیگر کشورهای پیشرفته (383 یورو برای رشته های علوم، انسانی و هنر و تا 744 یورو برای رشته های مهندسی) می باشد. برای اطلاع از دانشگاه هایی که موسسه مپتا سابقه اعزام دانشجو به آنها را دارد و همچنین ارزیابی احتمال پذیرش شما از دانشگاه های اتریش فرم مصاحبه رایگان موسسه مپتا را پر کنید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و نقاط قوت و ضعف رزومه شما برای ادامه تحصیل در اتریش را برای شما تحلیل خواهند نمود.
 austria01

شرایط تحصیل در اتریش

·        در اتریش حدود 18 دانشگاه و 110 انجمن آموزشی وجود دارد و زبان رسمی تدریس در این دانشگاه ها آلمانی می باشد.
·        تحصیل در دانشگاه های اتریش  برای دانشجویان خارجی تقریبا رایگان و ترمی 380 تا 740 یورو شهریه تحصیلی دریافت می گردد.
·        تامین هزینه های تحصیلی بوسیله کار ضمن تحصیل در اتریش امکان پذیر نیست مگر آنکه دانشگاه با توجه به نمره های بالای دانشجویان خارجی به آنها در خود محیط دانشگاه کار دهد.
·        اخذ پذیرش برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اتریش شرط اعطای ویزا از سوی دولت اتریش است. برای ورود به دانشگاه های اتریش داوطلب باید دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خود باشد. به عبارت دیگر دیپلم به تنهایی  برای دانشگاه های اتریش قابل قبول نیست.
·        دانشجویانی می توانند به عنوان دانشجوی رسمی در دانشگاه های اتریش به تحصیل ادامه دهند که مدرک تحصیلی آنها در کشوری که آن را کسب کرده اند و در اتریش برای ورود به دانشگاه کافی باشد. (در مورد ایران دانشجو و یا فارغ التحصیل دانشگاه های دولتی باشند.)
·        دانشجویانی که قبلا در دانشگاه به تحصیل اشتغال داشته اند باید گواهی صادره از دانشگاه را ارایه دهند و در این گواهی باید کلیه نمرات منعکس باشد.
·        متقاضیان کارشناسی ارشد ممکن لازم شود که تعدادی از واحد های درسی را مجددا  طی نمایید و سپس در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند.
·        ادامه تحصیل در مقظع دکتر مستلزم قبولی و یا گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع دکترا می باشد.
·        مهلت ثبت نام برای ترم تابستانی تا اول فوریه و برای ترم زمستانی تا اول سپتامبر می باشد یعنی مراکز مربوطه باید مدارک متقاضی را تا زمانهای نامبرده دریافت کرده باشند که معمولا توصیه می شود که متقاضیان بدلیل بالا بودن تعداد تقاضاها از 6 ماه قبل درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند.
·        هزینه زندگی و تحصیل دراتریش سالیانه 7500 یورو می باشد که این هزینه به عنوان ساپورت مالی برای اخذ ویزای تحصیلی باید به حساب متقاضی در اتریش واریز گردد که بعد از اخذ روادید قابل برداشت می باشد. برای اطلاع از مدارک لازم برای اقدام و همچنین ارزیابی احتمال پذیرش شما از دانشگاه های اتریش فرم مصاحبه رایگان موسسه مپتا را پر کنید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و نقاط قوت و ضعف رزومه شما برای ادامه تحصیل در اتریش را برای شما تحلیل خواهند نمود.
 austria02

سیستم اموزشی اتریش

تحصیلات پیش دانشگاهی

در اتریش کودکان از 5 سالگس وارد دوره یک ساله آمادگی (Vorshule) می شوند، سپس از 6 سالگی آموزش ابتدایی در دبستان ها (Volksschulen) آغاز می شود. مدت دوره ابتدایی 4 سال است و در پایان این دوره از دانش آموزان امتحان می گیرند. سپس تحصیلات متوسطه عمومی به مدت 4 سال آغاز می شود. در این دروه توجه زیادی به کارهای عملی می شود و دانش آموزان همراه مبانی نظری، کاربردهای عملی را نیز می آموزند، بنابراین روشهای آموزشی بر اساس آموختن از راه تجربه است. مدارس در کنار دروس اصلی آلمانی، ریاضیات و زبان خارجی، دروس دیگری را با توجه به امکانات، برنامه ریزی می کنند که شامل علوم و فناوری، زمین شناسی، کامپیوتر، هنر و ورزش است. سپس تعدادی از دانش آموزان وارد مدارس متوسطه (Hauptschule)، تعدادی وارد کالج های فنی- حرفه ای و تعدادی نیز وارد مدارس تخصصی ورزشی و موسیقی می شوند و دوره چهار ساله یا پنج ساله دبیرستان را می گذرانند. دانش آموزان ممتاز در دوره ابتدایی به مدارس Allgemeinbildende Höhere Schule (AHS) راه می یابند و پس از دوره چهار ساله متوسطه عمومی، دوره چهار ساله دبیرستان را نیز در این مدارس ادامه می دهند. همه دانش آموزان دبیرستان ها و کالج ها از هر گرایشی در امتحانات نهایی و ورودی به دانشگاه (Reifeprüfung) شرکت می کنند و در صورت قبولی، مدرک (Reifeprüfungszeugins) دریافت می کنند که دیپلم دبیرستان است و دارندگانش دانش آموختگان دبیرستان ها (Maturanten) نامیده می شوند. دانشجویان خارجی با دیپلم دبیرستان برای ورود به دانشگاه ها باید یک دوره یک ساله پیش دانشگاهی (Vorstudiumlehrgang) را بگذرانند.

تحصیلات دانشگاهی

مراکز آموزش عالی در کشور اتریش شامل دانشگاه ها، دانشکده های هنرهای عالی، مدارس عالی فنی و کالج های تخصصی دو تا سه ساله است. مراکز آموزش عالی اتریش در زمینه هنر و موسیقی بسیار قوی است و دانشکده موسیقی و آثار هنری و دانشکده هنر کاربردی شهر وین از مراکز قوی هنری اروپا یه شمار می آیند.
شرط ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اتریش داشتن مدرک (Reifeprüfungszeugins) است. دانشکده های هنرهای عالی امتحان ورودی نیز برگزار می کنند. مراکز آموزش عالی در اتریش محدودیتی برای پذیرش دانشجو ندارند.
تحصیلات دانشگاهی شامل دو دوره عمومی (Der erste Studienabschnitt) و تخصصی (Der Zweite Studienabschbitt) است. البته در پایان دوره عمومی امتحانات برگزار می شود ولی مدرکی صادر نمی شود. همه دانشگاه های اتریش دولتی هستند و بودجه آنها را دولت تامین می کند و دانشجو ملزم به پرداخت شهریه نیست.
در سال 1993 میلادی مجلس اتریش تاسیس مدارس عالی فنی Fachhochschulen (FH) (مشابه نظام آموزشی آلمان) را تصویب کرد. هدف از تاسیس مدارس عالی فنی، کوتاه کردن دوره تحصیل و راهیابی سریعتر دانش آموختگان به بازار کار است. از سال 1994 میلادی تا کنون بیش از 40 مدرسه عالی فنی مجور تاسیس گرفته اند که در رشته های مختلف دوره های 4 ساله برگزار می کنند. تفاوت مدارس عالی فنی با دانشگاه ها در کاربردی و حرفه ای بود تحصیلات است. در پایان دروه ها دانشجوباید یک دوره شش ماه تا یک ساله را در مراکز گوناگون به کارآموزی بپردازد. شرط ورود به مدارس عالی فنی، همان شرط ورود به دانشگاه هاست و در مواردی مدارک حرفه ای نیز مورد توجه قرار می گیرند. زمانی که تعداد متقاضیان بیشتر از گنجایش دانشگاه ها باشد امتحان ورودی برگزار می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش

تحصیل در اتریش برای کسانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه سراسری (روزانه – شبانه) هستند یکی از بهترین فرصت های تحصیلی، اخذ انتقالی از دانشگاه خود به یکی از دانشگاه های اتریش می باشد. به عبارت دیگر اگر شخصی دیپلمه باشد، یعنی ۱۲ سال تحصیل کامل داشته باشد نمیتواند مستقیماً برای تحصیل در اتریش و دانشگاه های اتریش و تراز اول اتریش اقدام نماید، بلکه باید قبولی در کنکور دانشگاه را داشته باشد تا بتواند برای کالج اقدام کند. و کالج در اتریش تقریبا دو تا سه ترم است و کالج ها فقط به زبان آلمانی می باشد.
برای این منظور داوطلب می بایستی دانشجوی رشته مورد نظر در دانشگاه کشور خود و یا کشور دیگری که مورد تائید است باشد، در واقع پیش شرط درخواست تحصیل در اتریش و پذیرش دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور دانشگاه سراسری (روزانه - شبانه) در رشته و مقطع مورد نظر است.
در نتیجه با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه خود به همراه ریزنمرات تایید شده در دانشگاه به همراه سایر مدارک مورد نیاز، پرونده شما جهت اخذ پذیرش دانشگاه های اتریش و ادامه تحصیل در اتریش در دانشگاه های معتبر شهر وین و سایر شهرهای اتریش بازگشایی میشود.
افرادی که گواهی نامه فراغت از تحصیل سایر دانشگاه ها (پیام نور – غیرانتفاعی- علمی کاربردی – آزاد و. . .) را دارا هستند، اجازه خواندن دوره ارشد ناپیوسته را ندارند و باید درخواست ارشد پیوسته دهند و بعد از گذراندن واحدهایی که دانشگاه های اتریش معرفی میکند و بعد از معادل سازی واحدها، اجازه ورود به مقطع بالاتر را بگیرند. لازم به توضیح است در این روش واحدهایی که شما در دانشگاه اولیه خود گذرانده اید مورد ارزیابی قرار می گیرد و نیاز به گذراندن مجدد این واحد ها در دانشگاه های اتریش نمی باشد. * افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه سراسری (روزانه – شبانه) هستند اجازه تحصیل در مقطع بالاتر برای تحصیل در اتریش را دارند

austria03

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش

تحصیل در مقطع فوق لیسانس اتریش ۲۰۱۸ برای افرادی که در ایران مقطع لیسانس و فوق لیسانس را گذرانده اند مقدور میباشد، مدرک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس اتریش به شرح زیر است:
·        کسب مدرک گواهی اشتغال به تحصیل از وزارت علوم در مقطع تحصیلی مربوطه که باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشد. (برای دانشگاه های آزاد و سراسری و … نیز مورد وثوق کشور اتریش می باشد).
·        گواهی عدم منع تحصیل در مقطع فوق لیسانس (در صورتی که دارای لوگو و مهر به زبان انگلیسی باشد مورد تأیید است و نیازی به ترجمه نخواهد داشت).
·        ترجمه مدرک تحصیلی لیسانس و ریز نمرات آن به زبان آلمانی
·        ترجمه مدرک تحصیلی کاردانی و ریز نمرات آن به زبان آلمانی (در صورت وجود)
·        ترجمه مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن به زبان آلمانی
·        ترجمه مدرک تحصیلی دیپلم و ریز نمرات آن به زبان آلمانی
·        کپی از صفحه اول پاسپورت (ترجمه شناسنامه به زبان آلمانی و یا انگلیسی هم مورد تأیید است).
·        تکمیل نمودن فرم پذیرش اولیه دانشگاه مربوطه.
·        ارائه رزومه کامل و مستند که قابلیت استعلام را داشته باشد
·        ارائه توصیه نامه برای دانشگاه از دو استاد در دانشگاه های ایران
·        ارائه انگیزه نامه برای رشته منظور در دانشگاه مربوطه در کشور اتریش
در گام دوم شما باید نسبت به مراکز آموزشی در کشور اتریش اطلاعات جامعی را کسب نمایید. مراکز آموزش عالی در کشور اتریش را می توان به دانشگاه ها، دانشکده های هنر های عالی، مدرسه های عالیه فنی و مدارس تخصصی رشته ها که دو و یک ساله می باشند. شاید از قبل می دانستید که دانشکده های موسیقی و هنر فوق العاده قوی می باشد و از برترین دانشکده های موسیقی و هنر در کشور اتریش واقع شده است. برای ورود به تمامی مرکز های آموزش عالی در کشور اتریش می بایست مدرک Reifeprufungszeugins را اخذ نمایید. در کشور اتریش برای ورود به برخی از رشته های تحصیلی باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایید و در صورت قبولی اجازه ورود به کورس تحصیلی در فوق لیسانس را داشته باشید.
 
انواع دوره های تحصیلی دانشگاهی در اتریش :
 
·        دوره های تحصیلی عمومی در اتریش Der erste Studienabschnitt
·         دوره های تحصیلی تخصصی در اتریش Der Zweite Studienabschnitt
 
در اتمام ادوار عمومی تحصیلی  آزمون ها برگزار خواهد شد منتهی مدرکی صادر نخواهد شد. تمامی مراکز آموزش عالی در اتریش فدرال می باشند و بودجه خود را از دولت کسب می نمایند و از این رو دانشجو هزینه ای بابت شهریه ای تحصیلی نمی پردازد. در سال ۱۹۹۳ میلادی مراکزی مثل ‌Fachhochschulen در کشور آلمان را اجازه تأسیس مدارس عالی فنی را صادر نمود. این مراکز به دلیل سرعت بخشیدن به پرسه اتمام تحصیل محصل و ورود سریع آن به بازار کار به وجود آمدند. یک سال پس از تصویب این موضوع در حدود چهل موسسه عالی فنی در اتریش اجازه تأسیس را اخذ نمودند. این موسسه ها در رشته های مختلف پذیرش را ارائه می نمایند. تفاوت اعظمی که در نوع ادوار تحصیلی اتریش وجود دارد می توان به کاربرد و حرفه ای بودن تحصیل فرد است. برای  این دوره ها شما پس از اتمام تحصیل باید در دوره کار آموزی که به مدت بازه شش ماهه الی ۱ ساله می باشد شرکت نمایید. شروع تحصیل در این مراکز هم چون مراکز دوره آموزش عمومی می باشد. امکان برگزاری آزمون در این مراکز نیز وجود دارد و علت برگزاری آن، در خواست بیش از حد ظرفیت می باشد که پذیرش رقابتی می شود.
 
دوره های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس اتریش
Magister (FH) – Diplom Ing. (FH) این مقطع برای موسسات آموزش عالی فنی می باشد. و در این رشته ها به دیپلمه های رشته های مهندسی  diplom lng مختص رشته های فنی مهندسی و برای غیر از فنی مهندسی magister ارائه می شود. این دوره در حدود هفت الی هشت ماه به طول می انجامد، منتهی باید یم دوره ۶ الی ۱ ساله بابت کار آموزی شرکت نمایند. و برای پایان نامه فرد باید یک شرح از پژوهش کار عملی ارائه نمایند.

austria04
 
Diplomtierarzt – Magister – Diplom Ingenieur  این مقاطع در موسسات دانشگاهی فدرال برگزار خواهد شد.  این دوره ها در بازه هشت الی ده ماه ارائه می شود و برای دوره های مدیکال حداقل دوازده ماه می باشد. و در این رشته ها به دیپلمه های رشته های مهندسی  diplom lng مختص رشته های فنی مهندسی و برای غیر از فنی مهندسی magister ارائه می شود و برای رشته های مدیکال باید Diplomtierarzt ارائه می شود. این دوره ها برای رشته های هنر و معماری در بازه چهار الی هشت سال ارائه می شود که مدارکی به نام های Magister. Art و Magister. Arch را اعطا می نمایند. حال برای کسب مدرک خود باید یک پایان نامه قوی ارائه نمایند که دفاع لازمه را در آن داشته باشند.
مدرک های Diplom Ingenieur , Magister. Art , Magister با مدت تحصیل در حدود ۴ الی ۵ سال صادر شده از تمامی دانشگاه ها، دانشکده های هنری عالی با همراه داشتن پایان نامه معتبر در کشور ایران معادل کارشناسی ارشد پیوسته ارزش گذاری می شوود و در صورت دارا بودن مدرک لیسانس، فوق لیسانس ارزش گذاری می شود.
تحصیل در مقطع دکترا اتریش
تریش یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد جوایز نوبل را در سرتاسر دنیا به خود اختصاص داده است و همچنین دارای مبانی برتری فرهنگی و فکری است. اتریش دارای شهرها و دانشگاه هایی است که نقش مهمی در تحقیق و سرمایه فکری این کشور ایفا می کنند.
 
موضوع مهم در خصوص تحصیل در اتریش در مقطع دکترا این است که براساس گزارش کمیسیون اروپا، اتریش به لحاظ توسعه و پژوهش در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا رتبه سوم را دارد. در دهه گذشته، میزان تحقیقات صورت گرفته در اتریش سریع تر از متوسط ​​اتحادیه اروپا بوده است. اتریش در رشته های تخصصی مختلف و به ویژه علوم تجربی و علوم انسانی، گزینه خوبی برای محققان در تمام مقاطع تحصیلی، از جمله دانشجویان دکترا است. رای کسانی که تحصیل در اتریش در مقطع دکترا را انتخاب می نمایند ذکر این نکته خالی از لطف نمی باشد که بخش آموزش عالی اتریش شامل ۲۳ دانشگاه عمومی، ۱۳ دانشگاه خصوصی و ۱۸ موسسه آموزشی است که به طور رسمی به عنوان دانشگاه علوم کاربردی شناخته می شود. این موسسات تقریباً مستقل هستند و طیف کاملی از دوره های تحصیلی ازجمله دکترا ارائه می دهند.
 
از آنجا که اتریش یکی از امضا کنندگان پروسه بولونیا است، مدارک تحصیلی سنتی با یک دوره سه ساله در مقطع کارشناسی جایگزین شده است که به دنبال آن مقطع کارشناسی ارشد (به مدت یک یا دو سال یا بیشتر) و سپس تحصیل در اتریش در مقطع دکترا به مدت سه سال می باشد.
با این حال، در خصوص تحصیل در اتریش در مقطع دکترا می توان بیان نمود که سیستم قدیمی هنوز در برخی از دانشگاه ها کاربرد دارد و دوره تحصیلی ممکن است ۴ تا ۵ سال بسته به مقاطع تحصیلی قبلی و پیشرفت فردی به طول بینجامد. به عنوان مثال، اگر مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید، دوره اخذ مدرک دکترا در اتریش کوتاهتر می شود. این دوره ها اغلب به دو مرحله تقسیم می شوند: قبل و بعد از آزمون مقدماتی. دانشجویانی که پس از اخذ مدرک کارشناسی خود مستقیماً در مقطع دکترا مشغول تحصیل شده اند، حداکثر دو سال از تاریخ شروع تحصیل و دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد دارند، یک سال از تاریخ شروع تحصیل واجد شرایط شرکت در آزمون می باشند.
 
از لحاظ برنامه درسی، دانشجویان در اتریش در مقطع دکتری  در زمینه روش تحقیق (کمی / کیفی)، بررسی ادبیات پژوهش، آمار و روش های تحقیقاتی خاص (در علوم تجربی) آموزش می بینند. دانشگاه ایسبرک در این زمینه بسیار پیشرفته است. آزمون دکترا و تحصیل در اتریش در مقطع دکترا شامل ارائه شفاهی پیش نویس پایان نامه در حضور کمیته آزمون، و سپس پاسخگویی مربوط به پایان نامه است. برای دریافت مدرک دکترا باید برخی واحدهای درسی را بگذرانید و مقالاتی را در مجلات معتبر به چاپ برسانید.
 

شرایط پذیرش تحصیلی در اتریش در مقطع دکترا

با وجود تصویب سیستم گزینش اروپایی بولونیا در اتریش و مشابه سیستم گزینش انگلستان، دوره دکترا در برخی از دانشگاه ها به طور مستقیم پس از اخذ مدرک کارشناسی (و یا معادل آن) قابل دسترسی است. در بیشتر موسسات پیرو سیستم بولونیا برای ورود به مقطع دکترای سه ساله نیاز به مدرک کارشناسی ارشد است. با اینکه زبان انگلیسی زبان پژوهشی است، اما تعدادی دوره های دکترا وجود دارد که به زبان آلمانی برگزار می شود. در این صورت باید مدرک تسلط به آلمانی حداقل در سطح DSH II ارائه دهید. اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست و برای پذیرش نیاز به مدرک زبان آلمانی ندارید، باید مدارک زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس ارائه دهید.
مهلت ارائه درخواست در موسسات مختلف تفاوت دارد. به طور کلی، برای ورود به دانشگاه در ماه سپتامبر شما باید قبل از آغاز سال تحصیلی جدید، درخواست خود را در دسامبر یا ژانویه ارسال کنید. برای دریافت بورس تحصیلی کامل و یا بودجه پژوهشی باید در مصاحبه شرکت کنید که بخشی از روند گزینش است. لطفا توجه داشته باشید که روند اداری در اتریش بسیار جدی است و بنابراین مطمئن شوید که تمام مدارک را تهیه کنید و تمام دستورالعمل ها را دنبال کنید. و متقاضیان تحصیل در اتریش در مقطع دکترا باید تمام دیپلم ها و گواهی های ارسال شده به عنوان بخشی از پرونده باید با مهر رسمی یا تمبر رسمی موسسه محل صدور آنها باشد. علاوه بر این، تمام مدارک مورد نیاز برای پذیرش که در آلمان صادر نشده است باید توسط مترجم رسمی به زبان آلمانی ترجمه شود و ترجمه آن باید از طرف یک وکیل حرفه ای مورد تایید قرار گیرد. مدارکی که اصل آنها زبان انگلیسی باشد، قابل قبول است.
 
علاوه بر فرم درخواست، باید مدارک زیر را جهت تحصیل در اتریش در مقطع دکترا ارائه دهید:
مدارک تحصیلی برای متقاضیانی که فارغ التحصیل شده اند.
کپی از تمام مدارک مربوط به مقاطع تحصیلی قبلی از جمله ریز نمرات، برنامه هفتگی و امتیاز ECTS.
اطلاعاتی در مورد طول مدت دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد و امتیاز ECTS و یا برنامه هفتگی تا پایان دوره.
مدرک زبان انگلیسی (و / یا زبان آلمانی).
نامه حاوی توضیحاتی در مورد اهداف و علایق خود که در آن توضیح می دهید که چرا متقاضی تحصیل در اتریش در مقطع دکترا هستید و زمینه های پژوهشی مورد علاقه خود را ذکر می کنید.
در صورت امکان رزومه یا نمونه کارهای پژوهشی خود را ارائه دهید.
 

دانشگاه های معتبر اتریش

دانشگاه های اتریش دارای ۲۲ دانشگاه دولتی، کالج های اتریش دارای ۲۷ کالج، دانشگاه های خصوصی اتریش دارای۱۲ دانشگاه خصوصی، مدارس اتریش دارای ۹ کالج آموزش و پرورش و دانشگاه های علمی و کاربردی اتریش دارای ۲۱ دانشگاه علوم کاربردی غیر دولتی ست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در باره دانشگاه ها در لیست، لطفاً بر روی نامهای دانشگاه ها کلیک بفرمایید.

لیست دانشگاه های اتریش Universitäten in Österreich
دانشگاه وین Uni Wien
دانشگاه اقتصاد وین Wirtschaftsuniversität Wien
مدیریت و ارتباطات Fachhochschule für Management & Kommunikation
دانشگاه دامپزشکی وین Veterinärmedizinische Universität Wien
کنسرواتوار خصوصی وین Konservatorium Wien
دانشگاه علوم پزشکی وین Medizinische Universität Wien
دانشگاه هنرهای کاربردی وین Universität für angewandte Kunst Wien
آکادمی هنرهای زیبای وین Akademie der Bildenden Künste Wien
دانشگاه تکنیک وین Technische Universität Wien
دانشگاه فنی وین Fachhochschule Technikum Wien
دانشگاه خصوصی زیگموند فروید Sigmund Freud Privat Universität
دانشگاه خصوصی مودال Modoul University Vienna
لادر دانشکده خصوصی کسب و کار Lauder Business School
اف اچ کامپوس FH Campus Wien
دانشگاه خصوصی وبستر وین Webster University Vienna
دانشگاه علوم کاربردی BFI وین Fachhochschule des bfi Wien GmbH
فردیناند پوش Ferdinand Porsche FernFH-Studiengänge
دانشگاه منابع طبیعی Universität für Bodenkultur Wien
دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی وین Musik und darstellende Kunst
یوهان کپلر لینز Johannes Kepler Universität Linz
هنر گراتس Universität für Musik und darstellende Kunst Graz
پزشکی گراتس Medizinische Universität Graz
دانشگاه تکنیک گراتس Technische Universität Graz

austria05

زبان مورد نیاز تحصیل در اتریش

زبان اصلی کشور اتریش آلمانی بوده و از نظر آموزشی زبان تدریس در اکثر رشته ها آلمانی می باشد. در واقع رشته های زبان انگلیسی نیاز به داشتن نمره ی بالای ۶ آیلتس را دارد. متقاضیان باید در نظر داشته باشند که احتمال ارائه درس های پیش نیاز وجود دارد و به دلیل اینکه زبان رسمی در این کشور آلمانی است لازم است که دانشجویان ارشد نیز زبان آلمانی را پیش از ورود به دانشگاه یاد بگیرند. یکی از مزایای عالی تحصیلی در این کشور عدم نیاز به مدرک زبان است. به این معنی که به دلیل نیازمند بودن مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در این کشور، در صورتی که این مدرک را در کشور خود نیز اخذ ننموده باشید می توانید با کلاس ها و دوره های زبان آلمانی که در این کشور برگزار می شود به راحتی مدرک خود را دریافت نموده و به دانشگاه مربوطه ارائه دهید. البته یک استثنا هم در این مورد وجود دارد و آن اینکه برای پذیرش در برخی رشته های دانشگاهی کشور اتریش فرد باید در آزمون ورودی مخصوص با زبان آلمانی شرکت نماید.
 

هزینه زندگی در اتریش (اطلاعات در این صفحه اطلاعات مقطعی و تقریبی هستند.)

مقدار هزینه اولیه جهت ارائه به شفارت اتریش در ایران برای اخذ ویزا

افرادی که ضمانت مالی از سوی بستگان خود در اتریش را ندارند، موظف هستند در حال حاضر پیش از دریافت ویزا، مبلغی در حدود ۱۰۰۰۰ یورو برای سال اول ارائه دهند. این مبلغ برای ضمانت هزینه‌هایی است که ذکر می شود و برای هر سال در موقع درخواست تمدید ویزا باید مجدداً مبلغی که از سوی اداره مربوطه
(MA 35) اعلام می‌شود در حساب بانکی‌ به نام خود در اتریش داشته باشند.

هزینه‌هایی که مربوط به دانشگاه و تحصیل می‌شود

  1. در حال حاضر شهریه دانشگاه‌ها متفاوت میباشد بطور مثال شهریه در دانشگاه فنی وین حدود 745 یورو و دانشگاه وین حدود ۳۸۰ یورو می‌باشد بنابراین توصیه می‌شود حتماً اطلاعات مربوطه را از سایت دانشگاه و یا مستقیماً از دانشگاه مورد نظر دریافت دارید

  2. بیمه در اتریش اجباریست و هزینه بیمه دانشجویی ۵۱،۵۵ یورو در ماه می باشد ( لینک اطلاعات و هزینه بیمه)

  3. هزینه کلاسهای آلمانی در حال حاضر ۴۴۵ یورو می باشد ( لینک اطلاعات و هزینه)

  4. خرید کتاب، جزوه، یا کپی کردن، لوازم تحریر، نرم افزار از این قبیل هزینه‌ها

  5. وسیله نقلیه عمومی (لینک قیمت بلیط ها در اتریش)

هزینه‌های غیرتحصیلی

  1. هزینه خوابگاه و یا آپارتمان که از ۲۰۰ یورو به بالاست که هرینه خوابگاه قابل پیش بینی ست و خیلی از هزینه های جانبی را در بر میگیرد مانند هزینه برق ، آب گرم، گرما و همینطور در بیشتر موارد استفاده رایگان و با با هزینه بسیار کم از اینترنت.

  2. در مورد آپارتمان هزینه شارژ، برق و بخصوص گرما به دلیل زمستان احتمالاً طولانی قابل پیش بینی ۱۰۰% نیست و در اینجا یادآور می شویم که دانشجویان در اتریش برای استفاده از اینترنت تعرفه ارزان تری دارند.

  3. وسیله نقلیه عمومی شهری و بین شهری که در این مورد هم نرخ این وسابل برای دانشجویان زیر ۲۷ سال ارزانتر از حد معمول است.

  4. هزینه تغذیه که با آشنایی با سوپر مارکت های ارزان تر و با در نظر گرفتن زمان تخفیف ها، امکان صرفه جویی فراهم می باشد.

  5. هزینه پوشاک

کار برای دانشجویان

در اتریش دانشجویان در مقطع لیسانس اجازه ده ساعت کار و در مقطعه فوق لیسانس اجازه بیست ساعت کار در هفته را دارند. دانشجویانی که عضو سندیکای دانشجویی هستند و در موقعیت مالی اضطراری هستند میتوانند تحت شرایطی از کمک مالی برخوردارشوند.
 

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش

شرایط ورود و تحصیل پزشکی در اتریش با اکثر کشورهای اروپایی که دانشجویان ایرانی بیشتر برای تحصیل پزشکی به آن کشورها می روند متفاوت است.
همانطور که در سایر رشته ها برای ورود می بایست در آن رشته دارای قبولی در دانشگاه ملی خود را داشته باشید در ورود به رشته پزشکی در اتریش نیز شما می بایست، ابتدا نشان دهید که به زبان آلمانی کاملا مسلط هستید و در صورت لزوم و درخواست دانشگاه مدرک زبان را ارائه نمائید که در اکثر مواقع دانشجویان این فرصت را دارند که زبان خود را در کشور اتریش کامل کنند اما از آنجایی که برای پذیرش و تحصیل پزشکی در اتریش می بایست در آزمون ورودی موفق شد که این مسئله کمی برای دانشجویان خارجی که کشور اتریش را به خاطر عدم نیاز به مدرک زبان انتخاب می نمایند برای ورود به رشته پزشکی در اتریش باید از قبل نیز فکری برای اخذ مدرک زبان آلمانی بکنند، یکی از راه حل هایی که اکثر دانشجویان از آن برای ورود به اتریش استفاده می کنند، اخذ پذیرش از کالج های زبان هست که به بهانه ورود به دوره های زبان نیز در محیط زبان آلمانی خود را کامل کرده و سپس در آزمون ورود به پزشکی ثبت نام می نمایند.
اما یک نکته که برای دانشجویان بسیار مهم می باشد، باید بدانند که دانشگاه های دولتی اتریش دوره ی پزشکی را به زبان آلمانی ارائه می دهند و راه ورود برای آلمانی زبانان به مراتب بهتر از دانشجویان خارجی است، فارغ از موضوع زبان دانشجویان خارجی شانس پذیرش کمتری نسبت به اتباع آن کشور و سپس اتباع اتحادیه اروپا دارند، چرا که همانند اکثر کشورها دانشگاه های دولتی ظرفیت برای پذیرش دانشجوهای بین المللی نیز بسیار کم می باشد و همچنین تجربه ای که در این چند سال کسب کرده ایم این می باشد که اکثر دانشجویان ترجیح می دهند از مقاطع دبیرستان وارد کشور اتریش شوند که هم با سرفصل های علوم پایه آشنا شوند و هم زبان آلمانی را در محیطی آلمانی بخوانند.
آنچه در سال های اخیر مورد توجه دانشجویان ایرانی بوده تحصیل در کشورهایی است که به زبان انگلیسی بتوان تحصیل نمود که می توان به کشورهایی نظیر مجارستان، چک و یا روسیه اشاره نمود که از هزینه های کمتری نسبت به کشورهای انگلیسی زبان برخوردارند.
 
برای اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی و همچنین ارزیابی احتمال پذیرش شما از دانشگاه های اتریش فرم مصاحبه رایگان موسسه مپتا را پر کنید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و نقاط قوت و ضعف رزومه شما برای تحصیل پزشکی در اتریش را برای شما تحلیل خواهند نمود.

انواع را ههای اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور اتریش

 اقامت بعد از تحصیل از طریق اشتغال به کار در اتریش

معمولا افرادی که در کشور اتریش مشغول به تحصیل هستند اجازه کار کردن در حین تحصیل را دارند ولی این اجازه کار در حین تحصیل با توجه به مقطع تحصیلی افراد محدود میباشد که معمولا افراد دانشجو در مقطع لیسانس ۱۰ تا ۲۰ ساعت، در مقطع فوق لیسانس بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت، در مقطع دکترا بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته اجار کردن را خواهید داشت ولی زمانی که تحصیل به اتمام میرسد افرادی که قصد اقامت بعد از تحصیل از طریق کار را دارند میتوانند در یک دوره اطمینانی که مدت ان بین ۶ ماه تا ۱سال میباشد به دنبال کار بگردند و بعد از اینکه کار مورد نظر خود را پیدا کردند به انها کارت قرمز سفید قرمز داده میشود که با داشتن کارت قرمز سفید قرمز میتوانند در کشور اتریش مشغول به کار شوند که معمولا این اجازه کار در بدو امر به مدت یک سال میباشد  و بعد از سپری شدن این زمان یک ساله این اجازه کار به مدت دو سال تمدید میشود و بعد از اینکه این مدت دو ساله به پایان میرسد اجازه اشتغال به کار به مدت دو سال دیگر تمدید میشود و بعد از به پایان رسیدن اجازه کار ۲ سال دومی، اجازه کار به مدت ۵ سال تمدید میشود و بعد از طی این مدت ۵ ساله افراد میتوانند به صورت نا محدود در کشور اتریش مشغول به کار شوند و معمولا بعد از طی این زمان ۵ سال اقامت دائم  صادر میشود، همانطوری که خدمت شما توضیح داده شد اشتغال به کار یکی از بهترین را های رسیدن به اقامت  پس از تحصیل در کشور اتریش و اقامت دائم اتریش  میباشد به این خاطر که به شرط اشتغال فرد به کار این اجازه کار تمدید میشود و بعد از طی زمان ۵ ساله به اخذ اقامت دائم  و همچنین اخذ تابعیت کشور اتریش منتج میشود.

اقامت بعد از تحصیل از طریق ازدواج در اتریش

معمولا یکی دیگر از راه هایی که افرادی که در حال تحصیل در اتریش هستند بتوانند بعد از تحصیل به اقامت  کشور اتریش دست پیدا کنند ازدواج با یک شخص اتریشی میباشد که معمولا افرادی که با یک فرد اتریشی ازدواج میکنند میتوانند بعد از طی یک پروسه ۳تا ۵ ساله  در بدو امر به اقامت و در نهایت به تابعیت کشور اتریش دست پیدا کنند و تنها نکته ایی که برای ازدواج با یک فرد اتریشی نیاز هست این است که باید به زبان المانی برای اینکه بتواند با شخص اتریشی ازدواج کند مسلط باشند و همچنین طی مراحل اداری و قانونی برای اخذ اقامت پس از تحصیل در اتریش لازم و ضروری میباشد.

اقامت بعد از تحصیل از طریق داشتن تخصص و تبحر در اتریش

در تمامی کشور ها معمولا شرایط بدین صورت که اگر افراد در زمینه ایی تخصص و تبحر داشته باشند میتوانند به اقامت دست پیدا کنند که معمولا این شرایط برای افرادی که در کشور اتریش  مشغول به تحصیل هستند

اقامت بعد از تحصیل از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اتریش

معمولا افرادی که در کشور اتریش مشغول به تحصیل هستند برای اینکه بتوانند برای اقامت پس از تحصیل خود در کشور اتریش اقدام کنند میتوانند از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت اقدام کنند که شرایط سرمایه گذاری در کشور اتریش  به این صورت میباشد که با توجه به اینکه کشور اتریش در زمره کشور های کوچک اتحادیه اروپا میباشد نیاز به تزریق سرمایه خارجی دارد که معمولا دولت اتریش از بحث سرمایه گذاری حمایت میکند و شرایط مطلوبی را برای افرادی که قصد سرمایه گذاری بعد از تحصیل در کشور اتریش را دارند فراهم کرده است که مقدار سرمایه اولیه برای سرمایه گذاری در اتریش مبلغ سه میلیون یورو میباشد که این پول در حساب شخص سرمایه گذار در کشور اتریش قرار داده میشود و در صورتی که خدایی نکرده پروسه سرمایه گذاری منتج به نتیجه مطلوب نشود این سرمایه توسط خود شخص متقاضی سرمایه گذاری قابلیت برداشت را خواهد داشت و فقط هزینه های مصرفی که انجام شده است قابلیت بازگشت را تخواهد داشت و معمولا افرادی که از طریق سرمایه گذاری بعد از تحصیل در اتریش اقدام میکنند میتوانند بعد از طی یک پروسه سه تا ۵ سال که در کشور اتریش اقامت دارند به تابعیت کشور اتریش دست پیدا کنند.