در سال های اخیر دانشجویان بسیاری  متقاضی تحصیل در اسپانیا می باشند و روزانه سوالات بسیاری در خصوص تحصیل در اسپانیا از کارشناسان موسسه مپتاعلم پرسیده میشود، لذا برآن شدیم تا مقاله ای در خصوص تحصیل در اسپانیا تهیه نماییم تا به تمامی سوالات شما عزیزان نظیر هزینه های تحصیل در اسپانیا، شرایط تحصیل در اسپانیا ، مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا و... پاسخ داده شود.
اسپانیا کشوری زیبا در جنوب غربی اروپاست با مرکزیت مادرید عضو اتحادیه اروپا مقصد همه گردشگران میباشد. همسایه فرانسه و پرتقال است کشوری قدرتمند و پنجمین قدرت اقتصادی اروپا با جمعیت بالغ ۴۰ میلیون نفر  با مردمان مهربان و خوشنام در برخورد و رفتار با مهاجرین هستند . یکی از راههای مهاجرت به کشوراسپانیا از طریق تحصیل میباشد که نهایتا ممکن است منجر به کسب اقامت این کشور شود . کشور اسپانیا دارای سطح عالی علمی برای تحصیل میباشد همچنین از لحاظ علمی دانشگاههای اسپانیا در جایگاه خوبی قرار دارند.
دانشگاههای ملی بارسلونا و پلی تکنیک بارسلونا واتونومای بارسلونا و چندین دانشگاه معروف و معتبر که هر ساله پذیرای دانشجویان خارجی میباشد و شرایط خوبی را فراهم میکند برای متقاضیان تحصیل در این کشور. یکی از لزومات تحصیل در اسپانیا داشتن دیپلم ۱۲ ساله تحصیل است و خوشبختانه به مدرک زبان نیاز ندارد و به طور کلی در اسپانیا دو نوع دانشگاه وجود دارد .دانشگاههای خصوصی و دولتی ،که دانشگاههای دولتی رایگان هستند و اغلب به زباناسپانیای تدریس میشود  و در دانشگاههای خصوصی به زبان انگلیسی تدریس میشود. برای اطلاع از دانشگاه هایی که موسسه مپتا سابقه اعزام دانشجو به آنها را دارد و همچنین ارزیابی احتمال پذیرش شما از دانشگاه های اسپانیا فرم مصاحبه رایگان موسسه مپتا را پر کنید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و نقاط قوت و ضعف رزومه شما برای ادامه تحصیل در اسپانیا را برای شما تحلیل خواهند نمود.

معایب و مزایای تحصیل در اسپانیا

تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا همانند تحصیل در هر نقطه ی دیگر از جهان دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به تفصیل به بررسی آنها خواهیم پرداخت.
·        مزایای تحصیل در کشور اسپانیا
شاید قابل توجه ترین مزیتی که تحصیل در کشور اسپانیا را مطلوب میکند، هزینه ی ناچیز دانشگاه های اسپانیا است. به این معنی که، هزینه ی تحصیل در کشور اسپانیا در حدود 500 تا 800 یورو برای هرترم تحصیلی است که بسته به رشته ی تحصیلی و دانشگاه مورد نظر در همین رنج تغییر میکند و این در حالیست که این هزینه در تقابل با هزینه ی تحصیل در دیگر کشور های اروپایی و کشور های سطح اول جهان به صورت قابل توجهی ناچیز است. از دیگر مزایای تحصیل در کشور اسپانیا در واقع مزیت این کشور در وضعیت جوی و مساعد بودن آب و هوای اسپانیا نسبت به دیگر کشور هاست. همچنین کشور اسپانیا دارای دانشگاه هایی با رنکینگ بالا در سطح جهانی است که البته تعداد این دانشگاه ها بسیار محدود بوده و شاید تحصیل در آنها با یک نگاه واقع بینانه دور از دسترس باشد.
·        معایب تحصیل در کشور اسپانیا
تحصیل در کشور اسپانیا در مقاطع پایین تر از کارشناسی ارشد همانند اکثر کشور های دیگر به زبان رسمی آن کشور یعنی به زبان اسپانیایی است که این امر مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را در این مقاطع دشوار میکند، زیرا که هم دسترسی به امکانات کافی جهت یادگیری زبان اسپانیایی در ایران مشکل است و هم این زبان همانند زبان انگلیسی جهان شمول و پرکاربرد نیست. البته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه هایی به زبان انگلیسی وجود دارند. از طرفی دیگر همانطور که گفته شد اکثر دانشگاه های کشور اسپانیا دارای رنکینگ جهانی پایین هستند و جزو دانشگاه های برتر دنیا محسوب نمیشوند. همچنین، از آنجایی که یکی از اهداف اصلی تحصیل و کار در یک کشور اخذ اقامت دائم آن کشور است، باید به این موضوع توجه داشت که اخذ اقامت دائم کشور اسپانیا پس از گذراندن دوره ی تحصیل در اسپانیا بسیار دشوار است و این امر در سال های اخیر با رکود اقتصادی موجود در کشور اسپانیا تشدید یافته و تقریبا دور از دسترس شده است.
برای اطلاع از مدارک لازم برای اقدام و همچنین ارزیابی احتمال پذیرش شما از دانشگاه های اسپانیا فرم مصاحبه رایگان موسسه مپتا را پر کنید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و نقاط قوت و ضعف رزومه شما برای ادامه تحصیل در اسپانیا را برای شما تحلیل خواهند نمود.

spain01

تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا

نظام آموزشی کشور اسپانیا بدین صورت می باشد که در مقطع لیسانس دروس به زبان اسپانیایی ارائه شده است تا تمامی رشته های ارائه شده به بان اسپانیایی می باشند. دانشگاه های کشور اسپانیا در زمره دانشگاه های برتر دنیا نمی باشند.
مقطع لیسانس در کشور اسپانیا 4 ساله است افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره 4 ساله لیسانس به زبان اسپانیای تدریس می شود. که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور اسپانیا مهاجرت تحصیلی کند زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان اسپانیای در کشور اسپانیا دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزا به متقاضی نمی کند و حتماَ باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی را برای رفتن به سفارت ارائه دهید. دانشجویان مقطع کارشناسی کشور اسپانیا مجوز کار در محدوده ای 10 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.
دولت اسپانیا با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار 10 ساعت را داده است . آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین 8 تا 10 یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند . هزینه زندگی در اسپانیا حداقل 500 یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور اسپانیا را داشته باشد قبل از رفتن به اسپانیا و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در اسپانیا است. کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور اسپانیا مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان اسپانیایی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند ولی با توجه به اوضاع اقتصادی نابسامان کشور اسپانیا شرایط پیدا کردن کار در این کشور بسیار دشوار می باشد. این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور اسپانیا بسیار دشوار است و طولانی و افراد می بایستی مدت زمان زیادی را در کشور اسپانیا کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم را اخذ کنند و پس از اخذ اقامت دائم پروسه گرفتن پاس اسپانیایی را بگذرانند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اسپانیا

دانشجویان با سپری کردن مقطع فوق لیسانس در کشور اسپانیا شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش می دهند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور اسپانیا دو ساله است .با توجه به این نکته که دانشگاه های کشوراسپانیا از جمله دانشگاه های برتر دنیا به حساب نمی آیند فلذا مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل نمی باشد. دروس دانشگاهی کشور اسپانیا به دو صورت اسپانیایی و انگلیسی تدریس میشوند. متقاضیان به اخذ پذیرش تحصیلی به زبان اسپانیای، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند. گفتنی است کشور اسپانیا مجوز یادگیری زبان اسپانیایی را در کشور اسپانیا به دانشجویان اعطا نمی نماید. متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک IELTS 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند.
دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور اسپانیا مجوز کار در محدوده ای 20 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.
 
دولت اسپانیا با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار بین 10 تا 20 ساعت را داده است. آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین 8 تا 10 یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند. هزینه زندگی در اسپانیا حداقل 500 یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد.

spain02

تحصیل در مقطع دکترا اسپانیا

این دوره ی تحصیلی شامل 5 سال می باشد که آن به دو دوره ی 2 ساله که سپری کردن دروس تخصصی و یک دوره 3 ساله که پایان نامه پژوهشی در مورد یک موضع خاص و دفاع از آن می باشد تشکیل شده است .کشور اسپانیا همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل ، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا ، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است. بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور اسپانیا به 2 صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.
تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور اسپانیا می باشد، همانند اخذ پذیرش د مقطع فوق لیسانس کشور اسپانیا می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم. با توجه به این نکته که کشور اسپانیا برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا 2  هزار دلار را مدنظر قرار می دهند ، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور اسپانیا در پیش دارند.در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور اسپانیا فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نمائد:
·        در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
·        اخد مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  6.5)
·        جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.
·        داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
·        داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.
بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور اسپانیا به زبان انگلیسی ارائه می شوند. کارشناسان موسسه مپتاعلم با توجه به تعداد زیاد پرونده های ارسالی به سفارت اسپانیا و سابقه بسیار طولانی این موسسه در امر پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور اسپانیا، طول دوره ی یادگیری زبان اسپانیایی برای افراد مبتدی حدودا 6 تا 10 ماه تخمین میزند. دانشجویان مقطع دکترا کشور اسپانیا مجوز کار در محدوده ای 30 ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد .
 spain04

دانشگاه های معتبر اسپانیا

.به طور کلی 13 دانشگاه اسپانیا در رتبه بندی QS جهان در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. هم چنین بیشتر دانشگاه های اسپانیا در شهر مادرید(پایتخت) و بارسلونا تمرکز یافته اند.
دانشگاه بارسلونا (University of Barcelona)
دانشگاه بارسلونا در جایگاه 166 از بین بهترین دانشگاه های جهان در رتبه بندی QS در سال 2015 قرار دارد. این دانشگاه بسیار قدیمی است و در واقع دارای قدمتی قرون وسطایی است و در سال 1450 تأسیس گردیده است. همین دانشگاه مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل است. این دانشگاه دارای 18 دانشکده و 100 گروه می باشد که برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد است. هم چنین دانشگاه بارسلونا در برخی از رشته های تحصیلی جزو 100 دانشگاه برتر جهان است.
دانشگاه مستقل بارسلونا(Universitat Autònoma de Barcelona)
این دانشگاه در نزدیکی شهر بارسلونا در سال 1968 تأسیس شد و دارای 4 اصل: آزادی در انتخاب مدرس، آزادی در پذیرش دانشجویان، آزادی در ایجاد برنامه های درسی،آزادی در اداره سرمایه دانشگاه است . دانشگاه مستقل بارسلونا، در زمینه پژوهش و پرورش یک مؤسسه پیشرو است. این دانشگاه دارای 57 دپارتمان در علوم انسانی ، حیات و علوم اجتماعی است و دارای 13 دانشکده است. این دانشگاه به عنوان بهترین دانشگاه اسپانیا شناخته می شود.
دانشگاه اتونوما مادرید(Universidad Autónoma de Madrid)
این دانشگاه در سال 1968 تأسیس گردیده است و با نام دانشگاه خود مختار مادرید یا دانشگاه UAM نیز شناخته می شود. دانشگاه خودمختار مادرید در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان در رتبه 186 قرار دارد. دانشگاه اتونوما مادرید، هم چنین نهمین دانشگاه برتر جهان در بین 50 دانشگاه جدید التأسیس می باشد. دانشگاه اتونوما دارای59 دپارتمان و  7 دانشکده است که دانشکده حقوق آن اعتبار بسیار بالایی دارد. این دانشگاه درای سه پردیس است.
دانشگاه اتونوما دی بارسلونا (Universitat Autónoma de Barcelona)
این دانشگاه نیز در سال 1968 تأسیس گردیده است و در جایگاه 190 بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد. دانشگاه اتونوما بارسلونا دارای 13 دانشکده است و هم چنین به منظور ایجاد یک جامعه دانشگاهی قوی پژوهشی و تمرکز فعالیت های مختلف دارای یک پردیس مرکزی است.
دانشگاه کامپلوتنس ماردید(Universidad Complutense de Madrid)
این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه اسپانیا است و البته از قدیمی ترین مؤسسات آموزش عالی جهان است. قدمت این دانشگاه به 1293 برمیگردد. نام قدیمی این دانشگاه نیز Estudio de Escuelas Generales de Alcalá می باشد. این دانشگاه در سال 1785 برای اولین بار در کل جهان به یک دانشجوی دختر درجه دکترا را اهدا نمود. دانشگاه کامپلوتنس ماردیددر رتبه بندی QS  در رتبه 226 قرار دارد. هم چنین دانشگاه کامپلوتنس در رشته دندانپزشکی جزو 50 دانشگاه برتر جهان است. گفتنی است که تاکنون 7 فارغ التحصیل این دانشگاه موفق به دریافت جایزه نوبل گردیده اند.
دانشگاه ناوارا(University of Navarra)
دانشگاه ناوارا در سال 1952 به عنوان یک دانشگاه خصوصی تأسیس شد. بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه، دانشجویان بین المللی هستند. پردیس اصلی این دانشگاه در پامپلونا و سن سباستین قرار دارد. این دانشگاه دارای یک موزه جدید هنر معاصر نیز می باشد. دانشگاه ناوارا در رتبه بندی QS در جایگاه 226 بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد.
دانشگاه پمپی فابرا(Universitat Pompeu Fabra)
این دانشگاه از جدیدترین دانشگاه های اسپانیا است و در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان در جایگاه 295 قرار دارد. نام این دانشگاه برگرفته از یک زبان شناس معروف بدین نام است. این دانشگاه که در سال 1990 تأسیس شده است؛ در شهر بارسلونا قرار دارد. این دانشگاه در سه دانشکده علوم اجتماعی و انسانی، علوم سلامت و زندگی و ITC  و علوم ارتباطات فعالیت می کند.
دانشگاه سالامانکا(Universidad de Salamanca)
دانشگاه سالامانکا نیز از قدیمی ترین دانشگاه های اسپانیا است و در سال 1164 تأسیس شده است. این دانشگاه در استانی به همین نام قرار دارد. دانشگاه سالامانکا اولین مرکز آموزش عالی اسپانیا بود که عنوان دانشگاه به آن اعطا شد. این دانشگاه معمولاً در زمینه های علوم اقتصاد و علوم سیاسی و اکتشافات علمی مشهور است. هم چنین دانشگاه سالامانکا برای دانشجویان خارجی و دانشجویان علوم انسانی و حقوق دوره های زبان اسپانیایی را با کیفیت عالی ارائه می دهد. این دانشگاه دارای 16 دانشکده می باشد.
دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا(Universitat Politècnica de Catalunya)
این دانشگاه معروف به دانشگاه UPC بزرگترین دانشگاه مهندسی در اسپانیا است. این دانشگاه در سال 1971 از به هم پیوستن دو دانشگاه مهنسی و معماری که متعلق به قرن نوزده بودند، تأسیس شد. دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا،عضو شبکه بهترین مدیران صنعتی اروپا است. این دانشگاه عضو فدراسیون های دانشگاهی مختلف نظیر کنفرانس دانشگاه های اروپایی برای تحقیقات و آموزش مهندسی فشرده (CESAER) و (UNITECH) است. این دانشگاه  دارای 17 دانشکده است.

spain06

شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا

اسپانیا ممکن است به عنوان گزینه اول متقاضیان تحصیل رشته پزشکی نباشد، اما برای دانش آموزان دو زبانه که به دنبال شهریه ارزان و پذیرش سریع در یک برنامه پزشکی هستند ، اسپانیا می تواند یک انتخاب عالی باشد. این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا در اختیار شما قرار می دهد. در حال حاضر هیچ برنامه پزشکی در اسپانیا به زبان انگلیسی ارائه نمی شود (هر چند یک برنامه دندانپزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد)، به این معنی تحصیل در اسپانیا است برای کسانی مفید است که می توانند به زبان اسپانیایی تسلط پیدا کنند. ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های اسپانیا با یکدیگر متفاوت باشند. مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی که سنین آنها کمتر از 18 سال یا سن دانشگاه می باشد موجود است. تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان نیز در برخی دانشگاه ها ممکن است، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور است. با این حال، اسپانیا کالج پزشکی با کیفیت بالایی دارد که در سطح جهانی مورد احترام است. با مهارت های زبان اسپانیایی مناسب، فقط این کشور برای برنامه های پزشکی برای شما مناسب است.
در کنار روش های متعدد مهاجرتی بهترین روش های مهاجرت به اسپانیا مهاجرت از طریق مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق تحصیل می باشد. در تمام این روش ها شخص پس از چند سال اقامت می تواند تابعیت یا شهروندی اسپانیا را اخذ نماید.
 
تحصیل پزشکی در اسپانیا (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و دامپزشکی) غالبا به اسپانیایی ارائه می گردد. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های اسپانیا بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر از دانشگاه های دولتی است، اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی اسپانیا معمولا بالا می باشد.
دانشکده پزشکی کاردنال، دانشگاه هررا در اسپانیا 5 برنامه پزشکی به زبان انگلیسی و اسپانیایی ارائه میکند. سال اول به زبان انگلیسی و پس از آن به زبان اسپانیولی دوره ها برگزار می شوند. تمام دوره های بالینی به زبان اسپانیایی انجام می شود.
شهریه و هزینه های سالانه دانشکده پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا
پزشکی: طول دوره 6 سال و شهریه دوره 20،600 € در هر سال.
دندانپزشکی: طول دوره 5 سال و شهریه دوره 20،600 € در هر سال.
داروسازی:  طول دوره 5 سال و شهریه دوره 12،600 € در هر سال.
پرستاری: طول دوره 4 سال و شهریه دوره 9500 € در هر سال.
دامپزشکی: طول دوره 5 سال و شهریه دوره 14،600 € در هر سال.
معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در اسپانیا در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند.
فواید شرکت در  دوره های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری و غیره به زبان انگلیسی و اسپانیایی در کشور اسپانیا:
·        فرد میتواند ادامه تحصیل تخصصی پزشکی خود را در  دانشگاه های علوم پزشکی در اروپا بگذراند.
·        شهریه هزینه و زندگی پایین، وام های دانشجویی و کمک های مالی در دسترس هستند.
·        هیچ امتحانات ورودی و یا معادل آن برای ورود به دانشگاه لازم نیست، آماده سازی برای امتحانات ورودی صورت میگیرد.
·        پذیرش حتی قبل از اتمام کامل مدرسه
شرایط پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به زبان اسپانیایی و انگلیسی می باشد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا نیز ممکن است و دانشگاه های پزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم است. برنامه های پزشکی در اسپانیا به صورت شش سال می باشند، دو سال از این 6 سال به صورت مطالعه پیش بالینی با تمرکز بر مطالعه علوم پایه پزشکی در زیست شناسی، فیزیک و آناتومی پایه است. پس از اتمام این آموزش اولیه، شما به مطالعه بالینی در بیمارستان های آموزشی تحت نظارت پزشکان حرفه ای هدایت می شوید. پس از اتمام برنامه شش سال شما می توانید به عنوان یک پزشک به کار مشغول گردید.
 
دانشگاه دندانپزشکی در بارسلونا
در سال 1986 پس از تصویب قانون 10/1986 مربوط به دندانپزشکان و سایر متخصصان بهداشت دهان و دندان و دندانپزشکی حرفه ای، در اسپانیا مطابق با معیارهای رسمی برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا رشته دندانپزشکی تعریف شد. پس از آن، فرمان سلطنتی 970/1986 مجموعه ای از عناصر ضروری رسمی برای اخذ مدرک دندانپزشکی وضع شد، و همچنین دستورالعمل های عمومی برای برنامه درسی مورد نیاز مطالعه برای به دست آوردن مدرک تحصیلی داده شد. این اعمال تجدید مطالعه دندانپزشکی برای آموزش دندانپزشکان در اسپانیا در راستای دستورات اتحادیه اروپا بود، و یک مدرک کارشناسی پنج ساله به فرد اعطا می شد. به طور طبیعی دانشکده دندانپزشکی UB   برای آموزش حرفه ای دندانپزشکی با توجه به دستورالعمل رسمی، در سال 1987 شروع به کار کرد. و پس از حکم سلطنتی دیگری (1497/1987 و 1418/1990) یک برنامه درسی از  سال 1994 راه اندازی شد و تا امروز معتبر باقی مانده است.
متقاضیان شرکت در رشته های علوم پزشکی و یا M & D پیش پزشکی ممکن است برای ورود به طور مستقیم بایستی در یک آزمون شرکت کنند. درجه دندان پزشکی در اسپانیا در سال های اخیر دستخوش برخی تغییرات شده اند.
دانشگاه کاردنال هررا CEU – اولین دانشگاه خصوصی در کمون والنسیا است. این دانشگاه متعلق به بنیاد سن پابلو CEU می باشد. این سازمان آموزشی پیشرو در اسپانیا با 3 دانشگاه ها و مدارس مختلف در سراسر اسپانیا دوره کارشناسی دندانپزشکی را به صورت 5 ساله ارائه میکند، والنسیا حدود 20 دقیقه از مرکز شهرستان دور است، به راحتی توسط سیستم مدرن ‘مترو’  زیرزمینی در دسترس است. در سه سال اول دوره، دانش آموزان از اصول اساسی فرآیندهای بیوشیمیایی، فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی و همچنین ساختارهای آناتومیک را می آموزند. در دو سال آخر دوره دندانپزشکی، تمرکز بر یادگیری موارد بالینی در مطب دندانپزشکی معتبر به همراه مراقبت های اولیه و در یک بخش دندانپزشکی بیمارستانی است.
هزینه های تحصیل در یک دانشگاه پزشکی در اسپانیا
دقت کنید قبل از مهاجرت بایستی اطلاعات لازم در رابطه با هزینه تحصیل در اسپانیا و همچنین زندگی دانشجویی  را به دست آورید.  شهریه در اسپانیا بین دانشگاههای دولتی و خصوصی متفاوت است. هزینه پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا  دردانشگاه های دولتی بسیار ارزان تر از دانشگاه های خصوصی هستند، با های مختلف از € 500-1،500 در سال متغیر است.
موسسات خصوصی در این کشور دارای شهرت بهتری هستند، و در نتیجه شهریه بسیار بالاتری دارند. دانشجویان اتحادیه اروپا بایستی انتظار پرداختی در حدود 5،000-15،000 € در سال داشته باشند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ممکن است مجبور به پرداخت شهریه ای به طور قابل توجه بیشتر باشند.