سوئیس یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی، تحصیل و کار است. گوناگونی فرهنگی، سرزمینی زیبا و محیطی خلاق شرایط منحصر بفردی را برای رشد و بالندگی فردی و توسعه شغلی بوجود آورده‌است. سوئیس یکی از برترین کشورهای دنیا برای تحصیل، تحقیق و نوآوری شناخته شده است. تاکید نظام آموزش عالی سوئیس بر استقلال دانشگاه ‌ها و محققان است تا هدف آنها در پرورش رقابت، تعالی و ایجاد چشم‌اندازی روشن محقق شود. وجود فرهنگ‌های متفاوت در سوئیس نشان می‌دهد که بخش بزرگی از مردم به چندین زبان تسلط دارند و زبان انگلیسی به عنوان زبان کسب و کار، آموزش‌عالی و تحقیق بین مردم رواج دارد. تنوع در نظام آموزش عالی کشور سوئیس باعث ایجاد کیفیتی بی نظیر در آموزش و تحقیق شده است.

 آموزش عالی سوئیس

دانشگاه‌ها در سوئیس به سه دسته تقسیم می شوند:1- دانشگاه‌های دکتری/پژوهشی 2- دانشگاه‌های علوم کاربردی 3- دانشگاه‌های تربیت معلم. سوئیس دارای دوازده دانشگاه دکتری و پژوهشی است که از این تعداد ده دانشگاه ایالتی و دو موسسه تکنولوژی فدرال است. از هشت دانشگاه  علوم کاربردی  و هنر  یک دانشگاه خصوصی و مابقی دولتی است.همچنین 20دانشگاه تربیت معلم در سوئیس وجود دارد که در برگیرنده چهارده موسسه مستقل، دو موسسه با دانشگاه علوم کاربردی و دو موسسه با دانشگاه ایالتی ادغام شده است. دو دانشگاه هم وابسته می باشد. در سال 2017-2016 تعداد دانشجویان دانشگاه‌های سوئیس 244104 نفر بوده است. از این تعداد 25% دانشجویان بین المللی است.
 swiss01

تقویم آموزشی

سال تحصیلی در دانشگاه های سوئیس به دو ترم تقسیم می‌شود:
ترم پاییز که معمولا از هفته38/37شروع می شود و تا هفته51/50 ادامه دارد.
ترم بهار که از هفته 9/8 شروع شده و تا هفته 24/22 ادامه می‌یابد.

طول دوره مقاطع تحصیلی

در ساختار آموزش عالی سوئیس سه دوره زمانی وجود دارد:

  • دوره سه ساله تمام وقت آموزشی که منجر به دریافت مدرک کارشناسی می‌شود(180ECTS).

  • دوره یک ونیم تا دو ساله تمام وقت آموزشی برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد(90-120 ECTS).

  • دوره سه تا پنج ساله برای دریافت مدرک دکتری.

تحصیل در مقطع کارشناسی سوئیس

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در سوئیس و اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس در مقطع لیسانس دارند باید مدرک زبان آلمانی b1 یا b2 را داشته باشند زیرا زبان آموزش در این مقطع تحصیلی آلمانی و فرانسوی است که 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در این مقطع تحصیلی میتوانند 10 ساعت در هفته را کار کنند که حقوق آنها در هفته بین 120 تا 150 فرانک میباشد. حداقل مبلغی که دانشجویان برای زندگی در سوئیس در هر ماه باید هزینه کنند 1000 فرانک است که بخش قابل توجهی از این هزینه را هزینه مسکن در بر میگیرد. دو شهر زوریخ و ژنو از شهرهای با هزینه های بالا هستند که هزینه زندگی در سوئیس در این دو شهر در هر ماه چیزی حدود 2000 فرانک می باشد.
کسانی که متقاضی اعزام دانشجو به سوئیس هستند می بایست هنگام مراجعه به سفارت سوئیس ، نامه ای در جهت اثبات پشتوانه مالی که برابر با یک سال هزینه زندگی در سوئیس است را به سفارت تحویل دهند. دانشجویانی که تمایل دارند بعد از اتمام تحصیلات خود مشغول به کار تمام وقت در کشور سوئیس شوند باید تسلط کافی به زبان مورد نیاز را داشته باشند و تحصیلات دانشگاهی خود را با موفقیت به پایان رسانیده باشند تا بتوانند در شغل مناسب مشغول به کار شوند .
 swiss02

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئیس

جهت تحصیل در سوئیس ، دوره فوق لیسانس 2 سال به طول می انجامد و زبان تدریس در این مقطع آلمانی انگلیسی و فرانسوی می باشد . متقاضیانی که دانشگاه های انگلیسی زبان را برای ادامه تحصیل در سوئیس انتخاب می کنند ، باید مدرک زبان ایلتس 6 یا 6.5 را داشته باشند. اما برای دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی ندارند ، موسسه مپتاعلم این نوید را میدهد که با برگزاری دوره های فشرده زبان انگلیسی در کمترین زمان ، دانشجویان عزیز را به نتیجه مطلوب می رساند. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های دولتی در هر ترم مبلغی حدود 700 فرانک و در دانشگاه های خصوصی حدود 4000 فرانک باید پرداخت نمایند. دانشجویان مقطع فوق لیسانس می توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و چیزی حدود 400 تا 600 فرانک سوییس در هفته حقوق دریافت کنند. که این در آمد به راحتی میتواند به راحتی هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را تامین کند.

تحصیل در مقطع دکترا سوئیس

جهت تحصیل در سوئیس در مقطع دکتری دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شده اند در ماه مبلغی حدود -3000 4000 فرانک حقوق دریافت می کنند. به همین دلیل متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری سوئیس بسیار زیاد است. البته دانشجویان باید برای اخذ بورسیه به چند نکته توجه نمایند که عبارتند از :
1.      داشتن مدرک زبان ایلتس 6.5
2.      داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه های تایید شده و معتبر
3.      داشتن مقالات بین المللی یا تالیف کتاب و غیره
4.      جلب نظر یک استاد مشاور جهت پشتیبانی تز دکترای دانشجو
دانشجویانی که تمامی این شرایط و یا حتی تعدادی از انها را داشته باشند از شانس بالاتری برای اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس برخوردارند.

دانشگاه های معتبر سوئیس

مواردی که باعث منحصر به فرد شدن دانشگاه های سوئیس در سراسر جهان می شود، وجود دانشگاه های ذکر شده در ذیل در این کشور خواهد بود:

swiss03

زبان مورد نیاز تحصیل در سوئیس

تمامی دانشگاه های سوئیس برای تحقق یافتن مبحث آموزش به دانش زبانی بسیار عالی نیاز خواهند داشت. دانشگاه فریبورگ، نوشاتل، ژنو و لوزان، و همچنین موسسه فدرال تکنولوژی در لوزان به عنوان برترین دانشگاه های سوئیس شناخته خواهند شد، دانشگاه هایی که به زبان سوئیسی و فرانسوی تدریس خواهند کرد.  بخاطر داشته باشید که فریبورگ رسما به عنوان یک دانشگاه دو زبانه شناخته خواهد شد، دانشگاهی که دوره هایی به زبان فرانسوی و آلمانی در اختیار افراد قرار می دهد. ناگفته نماند که زبان تدریس در دانشگاه های جنوا دلا Svizzera، واقع در بخش ایتالیایی زبان سوئیسی می باشد. دانشگاه های بازل، برن، لوسرن، St.Gallen، زوریخ و موسسه فدرال تکنولوژی در زوریخ در بخش آلمانی زبان سوئیس واقع شده اند.
تعداد فزاینده ای از برنامه های آموزشی مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شود، در نتیجه دانش مورد نظر به زبان انگلیسی به همه دانش آموزان آینده نگر توصیه می شود.

تحصیل در دانشگاه های علوم کاربردی و هنر (UAS)سوئیس

تحصیل در مقطع کارشناسی : متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس که مایل به تحصیل در دانشگاه UAS میباشند ، باید مدرک دیپلم حرفه ای فدرال federal vocational baccalaureate یا مدارک تحصیلات عالی مشابه باشند. افرادی که دارنده گواهینامه Swiss maturity یا یک گواهینامه خارجی معادل آن باشند در صورتی واجد شرایط پذیرش UAS خواهند شد که تجربه کاری لازم را برای رشته ی تحصیل انتخاب شده خود را داشته باشند . علاوه بر این دارندگان مدارک تخصصی ویژه تحت شرایطی که دانشگاه انتخابی شخص اعلام می دارد می تواند وارد دوره ی کارشناسی شوند . لازم به تذکر است پذیرش در رشته های موسیقی ، تئاتر و هنر نیازمند تجربه کاری نیست ، اما دانشگاه ارزیابی فردی از توانایی هنری افراد انجام می دهد .

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد : کاندیدانی که مایل به پذیرش در برنامه های کارشناسی ارشد در UAS میباشند ، باید دارای مدرک کارشناسی باشند . متقاضیان باید درجه اعتبار مدرک دانشگاهی خود را از نظر دانشگاه سوییس بررسی کنند .

swiss04

تحصیل در دانشگاه های تربیت معلم (UTE) سوئیس

تحصیل در مقطع کارشناسی : کنفرانس مدیران کانون های آموزش و پرورش (EDK) سوئیس مقرراتی را مطرح می کند که متقاضیان ورود به این دانشگاه ها باید دارای گواهینامه Swiss maturity certificateیا دیپلم تدریس EDK باشند که برای ورود به دانشگاه UTE به رسمیت شناخته شود . متقاضیانی که دیپلم تدریس ندارند و دارای مدارک دیپلم تخصصی هستند و یا متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی تخصصی هستند می توانند برای معلمی در سطح پیش دبستانی و ابتدایی آموزش ببینند .
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد : افراد متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت معلم باید یک یا دو مدرک متوسطه تحصیلی در یک یا دو موضوع تخصصی داشته باشند . معلمان برای آموزش های ویژه باید دارای مدرک دیپلم تدریس در کلاس های استاندارد یا مدرک سخنوری یا روان در مانی باشند .
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مطالعات پیشرفته : کارشناسی ارشد مطالعات پیشرفته (MAS) واحد های تکمیلی می باشد که نباید با برنامه های کارشناسی ارشد اشتباه گرفته شود . برای پذیرش در این برنامه ها، کاندید باید دارای مدرک تحصیلی مناسب و تجربه کار عملی در زمینه ی انتخابی خود باشد .

 هزینه زندگی

در مقایسه با سایر کشورها شهریه دانشگاه‌های کشور سوئیس در حد بالاتری قرار دارد. کل هزینه یک سال زندگی و تحصیل در سوئیس مابین 20000 تا 30000 فرانک سوئیس برآورد می‌شود.

 کار در حین تحصیل

دانشجویان خارجی در کشور سوئیس اجازه کار به میزان حداکثر 15 ساعت در هفته را دارند و همچنین در زمان تعطیلات می توانند به صورت تمام وقت کار کنند. این دانشجویان باید توجه داشته باشند که هر نوع اشتغال به کاری باید به اطلاع و آگاهی اداره مهاجرت سوئیس برسد. در ضمن دانشجویان کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا شش ماه پس از شروع دوره تحصیلی خودشان در سوئیس اجازه کار دارند.

swiss05

شرایط تحصیل پزشکی در سوئیس

برای تحصیل پزشکی در سوئیس علاوه بر ارسال مدارک دیپلم و زبان، شرکت در آزمون ورودی کشور سوئیس امری ضروری است. در واقع دوره های تحصیلی دانشکده های پزشکی سوئیس از الگوی فرانسوی آموزش پزشکی تبعیت میکنند.
از آنجا که این کشور سه زبانه است باید از زبان آموزشی دوره ی پزشکی که انتخاب میکنید آگاه باشید. همچنین دارا بودن مدرک زبان آلمانی b2  برای پذیرش مهم است زیرا دانشگاه های این کشور اهمیت زیادی برای دانش زبان شخص متقاضی قائل اند. اگر دارای مدرک زبان نیستید با این حال میتوانید در دانشگاه مورد نظر خود آزمون زبان بدهید و مسئولین مربوطه تصمیم میگیرند که سطح زبان شما برای تحصیل در رشته ی مورد نظر بسنده میکند. البته بخاطر بسپارید که چنین امکانی در تمام دانشگاههای سوئیس وجود ندارد؛ بنابراین باید ابتدا از دانشگاه مورد نظر خود اطمینان یابید.
بعد از تائید شدن مدارک، باید خود را برای آزمون ورودی رشته پزشکی دانشگاه های سوئیس آماده کنید. اگر بار اول در آزمون ورودی قبول نشدید، دولت شما را ملزم به یادگیری زبان فرانسه می کند تا برای آزمون سال بعد آماده شوید. تحصیل پزشکی در سوئیس بین ۷-۵ سال به طول می انجامد. همچنین برای تحصیل پزشکی در سوئیس قبل از ورود به دانشگاه در رشته های علومی مانند کالبد شناسی، و زیست شناسی قبول شوید و سپس در رشته پزشکی به تحصیل بپردازید. دانشجویان در سوئیس با علوم پزشکی عمومی نظیر آناتومی و زیست شناسی آغاز کرده و بعد مطالعات پیش بالینی و در آخر یک تخصص را تحصیل میکنند.
 

اقامت پس از تحصیل در سوئیس(Switzerland):

در مورد اقامت پس از تحصیل در سوئیس بهتر است بگوییم که در صورتی که تحصیلات خود را در سوئیس پشت سر گذاشته باشید این امکان برای شما ایجاد خواهد شد که با یافتن یک کار تمام وقت در سوئیس به اقامت پس از تحصیل در سوئیس دست یابید. همه ساله بسیاری ازدانشجویانی که در سوئیس به تحصیل مشغول هستند پس از اتمام تحصیلات خود و برای اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس وارد بازار کار خواهند شد تا بتوانند از اقامت پس از تحصیل در سوئیس بهره مند شوند.

شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئیس:

درمورد اقامت پس از تحصیل در سوئیس باید بگویم که به ۲ صورت دانشجویان می توانند پس از تحصیل اقامت را اخذ نمایند اولین مورد این است که با اتمام تحصیلات فرد دانشجو وارد مقاطع تحصیلی بالاتر شود تا امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس برای آنها فراهم گردد همچنین مورد دیگر این است که دانشجویان با اتمام مدت تحصیلات خود و تا قبل از اتمام اقامت وارد بازار کار در سوئیس شوند تا بتوانند اقامت پس از تحصیل در سوئیس از طریق کار در سوئیس را برای خود رقم بزنند.

نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی که در مورد تحصیل در سوئیس وجود دارد این است که افرادی که به تحصیل در سوئیس می پردازند اجازه کار در هنگام تحصیل را خواهند داشت اما کاری که دانشجویان در حین تحصیل انجام خواهند داد کار دانشجویی و کار نیمه وقت خواهد بود.اشخاصی که قصد اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور سوئیس را دارند باید بدانند که برای ورود به بازار کار سوئیس باید به یکی از زبان های آلمانی و یا فرانسوی مسلط باشند تا امکان کار در سوئیس برای آنها فراهم گردد.

با توجه به اینکه دانشجویان متقاضی اقامت پس از تحصیل در کشور سوئیس در حین تحصیل امکان کار حدود ۲۰ ساعت در هفته را دارند می توانند برای کار پارت تایمی که انجام می دهند مبلغی در حدود ۲۰ تا ۳۰ فرانک را دریافت نمایند تا بتواند حدودی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. در مورد هزینه زندگی در سوئیس باید بدانید که مبلغی در حدود ۱۰۰۰ فرانک می باشد اما بیشتر این هزنه ها صرف اجاره مسکن خواهد شد. اگر شما قصد اقامت پس از تحصیل در کشور سوئیس  زندگی در زوریخ و ژنو را دارید باید بدانید که هزینه زندگی بالاتری نسبت به دیگر شهرها را باید متحمل شوید.

علت انتخاب سوئیس برای تحصیل و اقامت پس از تحصیل در سوئیس

یکی از دلایلی که تحصیل در سوئیس مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است سطح بالای آموزش در این کشور است که افراد می توانند در بهترین شرایط و با امکانات عالی به تحصیل بپردازند اما هزینه تحصیل در سوئیس نسبت به کشورهای دیگر بالاتر خواهد بود اما این کشور از سطح بسیار بالایی برای آموزش برخوردار می باشد و به همین دلیل هر ساله مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد و اشخاص بسیاری این کشور را برای تحصیلات خود انتخاب می نمایند. افرادی که سوئیس را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می نمایند این امکان را دارند که از خوابگاههای دانشجویی برای سکونت خود بهره مند گردند.

با توجه به اطلاعات کسب شده اخذ اقامت برای تمامی افراد به راحتی میسر نخواهد بود بلکه برای اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس فرد متقاضی باید تمامی موارد اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس را دارا باشد تا بتواند برای اقامت اقدام نماید. در حال حاضر سوئیس یکی از کشورهایی است که دانشجویان بسیاری را برای تحصیل در سوئیس به سمت خود جذب کرده است و هر ساله افراد بسیاری به قصد تحصیل در سوئیس و اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس راهی این کشور زیبا می شوند. نکته بسیار مهمی که در مورد شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئیس وجود دارد این است که برای اخذ اقامت سوئیس فرد متقاضی اقامت پس از تحصیل در سوئیس  باید یا وارد بازار کار در سوئیس شود و یا پس از اتمام تحصیلات خود برای مقاطع بالاتر تحصیلی اقدام نماید که در این صورت بتوانند به اقامت پس از تحصیل در سوئیس دست یابند.

swiss06

اجازه اقامت از طریق کار برای شهروندان اروپایی :

از سال ۲۰۰۲ در کشور سوئیس یک توافق نامه دو جانبه فی ما بین سوئیس و اتحادیه اورپا منعقد گردید. که بر آن اساس مقرر شد ، ورود آسان و اقامت راحت و اشتغال در سوئیس برای اتباع اتحادیه اروپا و شهروندان تبعه نروژ ، کشور ایسلند ، اعضای اتحادیه تجارت آزاد اروپا به صورت کامل و برای کشور لیختن اشتاین به شکل مشروط فراهم شد .در تاریخ ژوئن سال ۲۰۰۹ میلادی مصوب شد تا در قوانین سوئیس در زمینه اجازه اقامت و اجازه کار برای شهروندان تغییر حاصل کند. از این جهت در ژوئن سال ۲۰۱۴ طرحی تببین شد که بر آن اساس توافق نامه ای بین اتحادیه اروپا و سوئیس امضاء شد که رفت و آمد و آزادی رفت و آمد بین اتحادیه اروپا و سوئیس به وجود آید .

جستجوی کار :

برای مدت سه ماه برای افرادی که شهروند اتحادیه اروپا می باشند اجازه خواهند داد تا در خاک کشور سوئیس ورود کنند و جویای کار شوند . لذا در صورتی که جستجوی کار شما بیش از مدت ۳ ماه به طول می انجامد نیاز به اجازه جستجوی کار و اقامت بیش از ۳ ماه را خواهید داشت . لازم به ذکر است که  این اجازه خارج از سهمیه اعلام شده برای اقامت های کوتاه مدت و بلند مدت می باشد . و به هیچ عنوان شامل حال بیمه تأمین اجتماعی نمی شود .

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

اصولا مهاجرت به سوئیس از پیچیدگی بسیار خاصی برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا برخوردار می باشد و این شرایط حتی برای اتباع کشور آمریکا نیز اعمال می گردد. درصورتی که در نظر دارید به صورت سرمایه گذاری به کشور سوئیس مهاجرت نمائید میبایست که ابتدا یک شرکت حقوقی در کشور سوئیس ثبت نمائید. سپس باید یک فعالیت اقتصادی را راه اندازی نمایید به طوری که برای حداقل ۱۰ نفر شغل ایجاد نمایید. مبلغ سرمایه گذاری شده چندان مورد توجه مقامات محلی قرار ندارد ولیکن توجه داشته باشید که حقوق یک کارگر عادی در ماه دست کم ۳۵۰۰ فرانک می باشد. پس از گذشت یک سال و در صورتی که فعالیت اقتصادی قابل قبولی داشته باشید و میزان سود آوری خالص شرکت شما بالای ۱۰۰۰۰۰فرانک باشد، می توانید برای دریافت اقامت سالیانه سوئیس که به کارت اقامت B معروف می باشد اقدام نمائید که این اقامت پس از گذشت ۵ سال به اقامت نوع دائم که به کارت اقامت C معروف می باشد تبدیل خواهد گردید. مطابق با قانون جدید مهاجرت که اکنون در پارلمان این کشور در دست بررسی می باشد دارندگان اقامت دائم  C بعد از گذشت ۳ سال می توانند برای اخذ تابعیت سوئیس اقدام بنمایند.

اقامت پس از تحصیل در سوئیس

مهاجرت از طریق بازنشستگی

درصورتیکه شما بالای ۵۵ سال سن داشته باشید و بتوانید ثابت کنید که در گذشته از پیوندی محکم با کشور سوئیس برخوردار بوده اید تحت شرایط خاصی می توانید برای کارت اقامت B این کشور برای خانواده خود و فرزندان زیر ۱۸ سالتان اقدام بنمایید. به عنون مثال ممکن است شما در گذشته چندین بار به کشور سوئیس سفر کرده باشید به طوریکه این کشور یکی از مقاصد اصلی تفریحی شما بوده باشد و یا اینکه دارای سابقه بازرگانی با کشور سوئیس بوده باشید و یا اینکه خود و یا یکی از فرزندانتان در کشور سوئیس تحصیل کرده باشد.همچنین شما باید ثابت کنید که دیگر قصد فعالیت اقتصادی در داخل و یا خارج از سوئیس را ندارید و می خواهید دوران بازنشستگی خود را آغاز کنید و همچنین دارای درآمد سالیانه دسته کم برابر با ۱۰۰۰۰۰ فرانک سوئیس هستید که از این مبلغ باید ۲۵۰۰۰ فرانک آن را به عنوان مالیات بر درآمد به دولت سوئیس بپردازید.

مهاجرت از طریق تخصص

همه ساله بخش عظیمی از نیروی متخصص این کشور از خارج از سوئیس تامین می گردد. مطابق با قانون مهاجرت این کشور اتباع خارج از محدوده اتحادیه اروپا تنها در صورتی می توانند متقاضی مهاجرت به کشور سوئیس باشند که از یک تخصص حرفه ای در سطح بالا برخوردار باشند و یک شرکت سوئیسی نیز مایل به استخدام این افراد باشد. البته هر شرکتی نیز به راحتی نمی تواند متقاضی استخدام پرسنل خارجی باشد و کیفیت و کمیت شرکت ساپورت کننده از طرف مقامات محلی کاملا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صورت موفقیت برای این اشخاص اقامت سالیانه B صادر خواهد گردید.